„Od Maryi uczymy się zawierzać we wszystkim woli Bożej. Od Maryi uczymy się zawierzenia nawet wówczas, gdy wydaje się, że nie ma już nadziei. Od Maryi uczymy się miłości do Chrystusa, Jej Syna i Syna Bożego”. - Św. Jan Paweł II

Papieskie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach

Sanktuairum Matki Bożej Różańcowej w Pompejach
Autorstwa Beata_Vergine_del_Rosario_(Pompei).jpg: Leandro Neumann Ciuffo from Rio de Janeiro, Brazilderivative work: Rabanus Flavus - Ten plik jest pochodną pracą: Beata Vergine del Rosario (Pompei).jpg:, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23190627
Data: 2025-03-24
Obraz Matki Bożej Pompejańskiej
Wizerunek Matki Bożej Pompejańskiej

Papieskie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych we Włoszech i na świecie. Znane ze swojej niezwykłej historii, pięknej architektury i cudownego obrazu Matki Bożej Pompejańskiej, przyciąga każdego roku tysiące wiernych.

Początki Sanktuarium – niezwykła misja Bartłomieja Longo

Historia Sanktuarium w Pompejach zaczyna się w XIX wieku, kiedy to Bartłomiej Longo, świecki tercjarz dominikański i były prawnik, zaangażował się w szerzenie kultu Matki Bożej Różańcowej. W 1875 roku sprowadził do ówczesnej podupadłej parafii w Pompejach obraz Matki Bożej Różańcowej, który stał się centrum nowo powstającego sanktuarium.

Dzięki wsparciu biskupa Noli, Giuseppa Formisaniego, Longo rozpoczął zbiórkę funduszy na budowę świątyni. Kamień węgielny pod budowę położono 8 maja 1876 roku. Projekt kościoła opracował Antonio Cua, profesor uniwersytetu w Neapolu, który swoją pracę wykonał bez wynagrodzenia. Pierwotny kościół, ukończony w 1891 roku, miał powierzchnię 420 m² i został konsekrowany przez kardynała Raffaele Monaco la Valetta. Wkrótce potem Longo podarował kościół papieżowi Leonowi XIII, który mianował się jego proboszczem – tradycja ta trwa do dziś, a każdy kolejny papież pełni symboliczną funkcję proboszcza sanktuarium.

Rozbudowa i rozwój sanktuarium

Rosnąca liczba pielgrzymów sprawiła, że w latach 1934–1939 dokonano znacznej rozbudowy świątyni. Powiększono główną kopułę, dobudowano dwie nawy boczne, a powierzchnia bazyliki wzrosła do 2000 m². Za przebudowę odpowiadał architekt Spirito Mario Chiapetta. W latach 1912–1925 powstała także imponująca dzwonnica o wysokości 80 metrów według projektu Aristide Leonori.

Sanktuarium odwiedzili trzej papieże: Jan Paweł II (1979, 2003), Benedykt XVI (2008) oraz Franciszek (2015), podkreślając jego znaczenie dla Kościoła katolickiego i kultu maryjnego.

Cudowny obraz Matki Bożej Pompejańskiej

Najważniejszym skarbem sanktuarium jest obraz Matki Bożej Pompejańskiej, znajdujący się w głównym ołtarzu. Przedstawia on Maryję siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. U Jej stóp klęczą św. Dominik i św. Katarzyna ze Sieny, którym Matka Boża i Jezus wręczają różańce. Obraz otacza krąg z 12 gwiazd.

Historia tego dzieła jest niezwykle interesująca. Bartłomiej Longo nabył je w 1875 roku w Neapolu od zakonnicy s. Marii Concetty de Litalla, jednak jego pierwotny wygląd nie wzbudzał zachwytu. Obraz był zniszczony, popękany i wymagał gruntownej renowacji. Mimo początkowych wątpliwości Longo zdecydował się przyjąć go i umieścić w Pompejach. W kolejnych latach obraz przeszedł kilka konserwacji i modyfikacji – m.in. postać św. Róży z Limy została przemalowana na św. Katarzynę ze Sieny.

W 1887 roku papież Leon XIII koronował obraz, uznając go za cudowny. Po renowacji w 1963 roku obraz został ponownie koronowany przez papieża Pawła VI. Dzień 13 listopada – rocznica przybycia obrazu do Pompejów – obchodzony jest corocznie jako uroczystość maryjna.

Duchowe znaczenie Sanktuarium w Pompejach

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach to nie tylko miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym, ale przede wszystkim przestrzeń duchowego odrodzenia. Pielgrzymi przybywają tu, aby odmawiać Nowennę Pompejańską – jedną z najbardziej znanych i skutecznych modlitw różańcowych, która ma swoje źródło właśnie w Pompejach.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności