„Nikt nie może służyć Synowi, nie służąc Matce”. - Św. Ildefons

Bazylika Matki Bożej Bolesnej w Limanowej

Bazylika w Limanowej
Autorstwa Grzegorz80 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3402607
Data: 2025-02-26
Figura Matki Bożej - Pieta Limanowska
Pietà Limanowska
Autorstwa mik Krakow - Kościół MB Bolesnej w Limanowej, fot. J. Nowostawska-Gyalókay MIK 2017 (69), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=111204842

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej to miejsce o bogatej historii. Początków tutejszego kultu maryjnego można upatrywać w XVI wieku. Około 1545 roku figura Matki Bożej Bolesnej została przywieziona z Węgier i umieszczona na przydrożnej lipie we wsi Mordarka. Wkrótce wierni zaczęli gromadzić się przy figurze, powierzając Maryi swoje troski i błagając o łaski. W ten sposób narodził się intensywny kult, który trwa do dziś. W 1668 roku biskup Mikołaj Oborski konsekrował dla niej specjalnie wybudowaną kaplicę.

W 1918 roku, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości, konsekrowano nową świątynię, która w 1991 roku otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Monumentalny kościół, z charakterystyczną wieżą o wysokości 65 metrów, zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale i witrażami przedstawiającymi historię Polski.

Sama figura, znana jako Pietà Limanowska, to późnogotycka rzeźba wykonana z drewna lipowego, przedstawiająca Matkę Bożą trzymającą na kolanach ciało Chrystusa. W 1966 roku arcybiskup Karol Wojtyła dokonał koronacji figury. Niestety koronę skradziono w 1981 roku. W 1983 roku, już jako papież, Jan Paweł II ponownie ją ukoronował. Dziś bazylika, pełniąca funkcję kolegiaty, jest nie tylko miejscem licznych pielgrzymek, ale także żywym świadectwem wiary i historii, gdzie wierni doświadczają wielu łask za pośrednictwem Matki Bożej Bolesnej.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności