„Biegnijmy do Maryi i, jako jej dziatki, rzućmy się w Jej ramiona, zawierzając bez granic”. - Św. Franciszek Salezy

Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

Bazylika w Krzeszowie
Data: 2025-06-18
Wizerunek Matki Bożej Łaskawej
Autorstwa Januszk57 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35152741

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie to wyjątkowe miejsce na mapie duchowej i architektonicznej Śląska. To największa barokowa świątynia regionu, nazywana Złotym Domem, wzniesiona „ku czci wielkiej Matki Boskiego Emanuela” z inicjatywy opata Innocentego Fritscha w latach 1728–1735.

Monumentalna fasada zwieńczona rzeźbą Trójcy Świętej przyciąga wzrok swoją bogatą symboliką i barokowym rozmachem. Jej elementy – rzeźby, cytaty biblijne i figury – tworzą teologiczną opowieść o łasce, która spływa ku światu przez Maryję.

Wnętrze świątyni zachwyca spójnością – to przykład tzw. sztuki komplementarnej, w której malarstwo, rzeźba i architektura stapiają się w jedno dzieło. Dzieła wybitnych artystów, takich jak Ferdinand Brokoff, Piotr Brandl czy Michael Engler, tworzą atmosferę mistycyzmu i sacrum.

Centralne miejsce zajmuje ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP autorstwa Brandla. W jego dolnej części znajduje się najstarsza w Polsce maryjna ikona – XIII-wieczny wizerunek Matki Bożej Łaskawej, uznawany za cudowny. 2 czerwca 1997 r. został on ukoronowany przez św. Jana Pawła II podczas Mszy świętej w Legnicy.

Warto także wspomnieć o Mauzoleum Piastów Śląskich znajdującym się za prezbiterium oraz o potężnych barokowych organach, które do dziś zachwycają brzmieniem i formą.

 

Źródło zdjęcia: Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57038651

 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności