Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu to najstarsze i jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na Podhalu. Tutejszy wizerunek Matki Bożej zwany „Gaździną Podhala” przyciąga pielgrzymów od wieków, będąc miejscem szczególnej czci Matki Bożej Ludźmierskiej.
Historia tego świętego miejsca sięga XIII wieku, kiedy to wojewoda krakowski Teodor Gryfita, za zgodą biskupa Wisława, ufundował pierwszy drewniany kościół w 1234 roku.
Obecny neogotycki kościół powstał w latach 1869-1877 na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. W jego wnętrzu znajduje się słynąca łaskami figura Matki Bożej Ludźmierskiej, licząca około 600 lat. To właśnie ta figura została ukoronowana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i abp. Karola Wojtyłę w 1963 roku. Podczas uroczystości wydarzył się niezwykły epizod – z rąk figury wypadło berło, które w locie chwycił biskup Karol Wojtyła. Prymas Wyszyński skomentował to słowami: „No, Karol, Matka Boża przekazuje Ci władzę”, co po latach nabrało proroczego znaczenia.
Ludźmierz to także miejsce, które świadczy o głębokim związku św. Jana Pawła II z Podhalem. Papież odwiedził sanktuarium w 1997 roku, gdzie wraz z tysiącami wiernych odmówił różaniec. Na pamiątkę tego wydarzenia powstał niezwykły Ogród Różańcowy, w którym pielgrzymi mogą rozważać tajemnice różańcowe wśród drewnianych kaplic i rzeźb przedstawiających sceny z życia Jezusa i Maryi. W centrum ogrodu znajduje się pomnik klęczącego św. Jana Pawła II z różańcem w ręku.
Dziś sanktuarium w Ludźmierzu jest nie tylko miejscem modlitwy, ale i licznych wydarzeń religijnych. Każdego roku 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbywa się tu jedna z najważniejszych pielgrzymek Podhala. Ważnym wydarzeniem są również wrześniowe dożynki, podczas których górale dziękują Matce Bożej Siewnej za zbiory.