Arka Nowego Przymierza to Maryja, która nosiła w sobie najcenniejszy dar Boga – Jego Syna, Jezusa Chrystusa. Podczas gdy Arka Przymierza symbolizowała stare Prawo, Maryja symbolizuje nowe, ustanowione przez jej Syna. Dekalog został zastąpiony Ewangelią, a „nową manną” i „chlebem życia” jest zmartwychwstały Jezus.
"Jeżeli chcemy pomagać innym, nie możemy osiągnąć sukcesu bez pomocy Matki Chrystusa i naszej, Maryi". - bł. Stefan Wyszyński
